Ciekawostki: najdroższa substancja zapachowa na świecie

Czy wiecie jaka jest najdroższa substancja zapachowa na świecie ?

Irysy dojrzewają i zakwitają w toskańskim słońcu. Jednak to nie ich kwiaty potrzebne są, by wydobyć ich piękny aromat. Absolut z irysa, pozyskiwany z kłączy irysa i jest najdroższym ze wszystkich materiałów perfumeryjnych. Dlaczego? Z 40 ton surowego świeżego korzenia irysa otrzymuje się tylko ok 100 gram absolutu irysowego. Poza tym jest to proces długotrwały. Najpierw suszy się je dokładnie na słońcu, by potem umieścić je w lnianych workach. Pnącza muszą w nich przeleżeć około dwóch lat i dopiero po tym okresie poddawane są specjalnej obróbce. Świeże kłącze ma nieprzyjemny, ostry zapach, z czasem jednak, gdy wysycha, staje się słodkie i pudrowe.
Jaka jest cena absolutu? 1 funt czyli 454 gramy kosztuje około 150 tyś.zł !!! .

 

suszone kłącza irysów
suszone kłącza irysów

Absolut z irysa pachnie w sposób podobny do fiołków, posiada subtelną kremowo- pudrową nutę. Wykorzystywany jest do produkcji luksusowych perfum np. Iris des Champs marki Houbigant.

„Naszym zadaniem było stworzyć perfumeryjną interpretację kwiatu irysa tak, aby każdy kto powącha ten zapach poczuł się jakby chodził po polu kwitnących irysów, gdzieś w Toskanii…”

 

 

2 thoughts on “Ciekawostki: najdroższa substancja zapachowa na świecie”

    1. Oj tak bardzo cenne W przyszłym tygodniu pojawi się wpis jak z ulubionych kwiatków stworzyć swoje własne, indywidualne perfumy

Komentarze są zamknięte.