Czy wiesz jak czytać skład kosmetyku?

Masz wątpliwości czy krem, który sobie upatrzyłaś jest warty swojej ceny? Z poniższego tekstu dowiesz się na co zwracać uwagę przy zakupie kosmetyku:-)


Składniki na opakowaniu kosmetyku umieszczone są w porządku określonym ilością danego składnika- tzn. składnik, którego w danym kosmetyku jest najwięcej pojawia się na pierwszym miejscu listy, dalej składniki uszeregowane są malejąco. Składniki obecne w stężeniach poniżej 1% zaś mogą być wymienione w dowolnej kolejności.

Przeanalizujmy zatem skład kosmetyku z tzw. „górnej półki”-Sensilis Supreme Midnight

Właściwości:
Kuracja odbudowująca i regenerująca skórę na noc, która potęguje regenerację komórek podczas snu. Ta innowacyjna formuła łączy moc regeneracji płynącą z Ekstraktu z Kawioru i Longlife-Cell, aktywatora Sirtuiny, wzmacniającego żywotność komórek. Zmarszczki zostają zredukowane, a skóra zyskuje blask. Biomimetyczny peptyd wzmacnia działanie regenerujące dzięki lekkiemu działaniu złuszczającemu w nocy.

Skład:
Aqua, Cyclopentasiloxane, Glycerin, Butylene Glycol, Diethylhexyl Carbonate, PEG-10 Dimethicone, Propylene Glycol, Disteardimonium Hectorite, Tocopherol, Glyceryl Stearate, Behenyl Alcohol, Disodium EDTA, Sodium Chloride, Phenoxyethanol, Ethylhexyglycerin, Oryza Sativa Extract, Sodium Hyalurinate, Carragenan, Sorbic Acid, Tephrosia Purpurea Seed Extract, Caviar Extract, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Hexanoyl Dipeptide-3 Norleucine Acetate, Lecithin, Parfum, Dipropylene Glycol, CI 16035.

 

Cena:106zł- 145zł

 

Główną zaletą kremu wg producenta jest zawartość ekstraktu z kawioru i substancji otrzymywanej z ryżu, która stymuluje podniesienie poziomu sirtuin, zwanych „peptydami długowieczności” (Oryza Sativa Extract). Odszukajmy zatem tych składników w składzie. Zaznaczyłam je zieloną czcionką. Następnie w składzie szukam konserwantów, zaznaczam je czcionką czerwoną. Zawartość konserwantów w kosmetykach  praktycznie nigdy nie przekracza 1 %. Sprawdzam czy reklamowane składniki aktywne umieszczone są przed czy za konserwantem. Jeśli za jesteśmy już pewni, że jest ich poniżej 1 %, tak naprawdę może go być dużo, dużo mniej, śladowa ilość… Krem już nie wydaje się taki niezwykły prawda? Jeśli bardziej zagłębimy się w temat, dowiemy się, że za najbardziej ceniony w kosmetyce uznaje się tylko pewien rodzaj kawioru, tutaj producent nie mówi nic o jego pochodzeniu, co również nie wpływa na prestiż kosmetyku. Zanim wydamy 140 zł warto spojrzeć na krem od tej strony. Poniżej podam przykłady konserwantów używanych w kremach wraz z maksymalnymi dopuszczanymi ich stężeniami w kosmetyku, co znacznie powinno Wam ułatwić taką analizę.

  • Phenoxyetanol- 1%
  • Sorbic Acid- 0,6%
  • Kwas benzoesowy 0,5%
  • 2-bromo-2-nitropropan-1,3-diol- 0,1%

więcej konserwantów znajdziecie na stronie: http://www.kosmetikon.pl/ustawa/934z4.htm załącznik 4

 

Karolina Latanowicz