Jak zrobić mgiełkę do twarzy z kwiatów bzu (lilaka)?

Bardzo lubię zapach bzu, jest wiosenny, świeży, romantyczny. Nic dziwnego, że jest jednym najpopularniejszych zapachów w perfumerii.

Jeśli masz dostęp do świeżych kwiatów bzu, możesz zatrzymać ten zapach na dłużej. Pokażę Ci jak przygotować kwiatową mgiełkę, która oprócz ładnego zapachu, posiada cenne właściwości i  idealnie sprawdzi się w pielęgnacji  skóry z trądzikiem różowatym, łojotokiem, przebarwieniami, przy niskiej elastyczności skóry. Ponadto wykazuje działanie antyseptyczne i wspomagające regenerację (Różański). Czy wiesz, że niegdyś panny przemywały twarze poranną rosą strząśniętą z ich kwiatów, aby przez całe lato olśniewać chłopców urodą, a w dni jesienne wkroczyć z tym jedynym, wybranym?!

Zanim zaczniemy jeszcze jedna ciekawostka:

Lilak pospolity, popularnie i błędnie nazywany jest przez wielu z nas bzem pospolitym.  Lilak i bez należą do zupełnie innych rodzinPod nazwą „bez” kryją się rośliny z rodzaju Sambucus. W Polsce bardzo pospolitym przedstawicielem tego rodzaju jest bez czarny, należący do rodziny piżmaczkowatych, natomiast lilak należy do rodziny oliwkowatych.

 

1

 

Będą nam potrzebne:

  • świeże gałązki bzu
  • gaza
  • miseczka lub głęboki talerzyk
  • płaski talerzyk do przykrycia
  • czajnik do herbaty
  • woda destylowana
  • flakonik

Pierwszy krok to oddzielenie kwiatów od gałązek. W kolejnym miseczkę lub talerzyk wykładamy gazą na której umieszczamy kwiaty bzu. Następnie zalewamy je wodą destylowaną w takiej ilości, by były całkiem zanurzone. Miseczkę nakrywamy talerzem i pozostawiamy na noc.

 

2

 

3

 

W kolejnym etapie chwytam za końcówki gazy, tak by utworzyć coś na kształt woreczka. Związuję go sznurkiem, by kwiaty nie mogły się wydostać.

 

5

 

Wodę z talerzyka wraz z woreczkiem wypełnionym kwiatami, umieszczam w czajniku do herbaty i ogrzewam ok. 15 minut. Przy pięknej, słonecznej pogodzie możemy zrezygnować z ogrzewania w czajniku. Wystarczy postawić na kilka godzin talerz w miejscu, w którym to promienie słońca będą ogrzewać jego zawartość.

 

6

 

Ekstrakt filtruję przez gazę i klarowny przelewam do przygotowanego wcześniej flakonika. Ma piękny, aczkolwiek nieco bardziej duszący zapach w porównaniu do świeżych kwiatów.

 

8

 

Mgiełkę należy przechowywać w lodówce i zużyć w ciagu 2-3 dni. Trwałość można wydłużyć do 3 miesięcy, dodając do 50 ml wody kwatowej 5-6 kropli konserwantu np. DHA- BA.

Mgiełkę można stosować rano i wieczorem na dokładnie oczyszczoną skórę.  Ja lubię zaraz po niej, na jeszcze wilgotną skórę, nałożyć serum hialuronowe z kremem.