Kupuj mądrze. Stres, przemęczenie, skurcze – który magnez wybrać?

Producenci prześcigają się w reklamach swoich produktów, na rynku znajdziemy całą masę produktów magnezowych pod chwytliwymi nazwami: magnez na stres, magnez na przemęczenie, magnez dla mężczyzn, magnez na skurcze, dla osób pijących kawę… Musimy pamiętać, że to tylko hasła marketingowe, wszystko po to, by każdy wybrał coś dla siebie.

images

 

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając magnez w aptece?

Musimy zwrócić uwagę na 4 najważniejsze rzeczy.

 1. W jakiej postaci magnez występuje?

Magnez w preparatach magnezowych występuje albo w postaci soli organicznej (np. mleczan, cytrynian, asparaginian) lub nieorganicznej (np. węglan, chlorek)  bądź też w postaci tlenku lub chelatu.

Wszystkie sole organiczne są lepiej przyswajalne niż nieorganiczne. Chelaty są lepiej przyswajalne niż sole nieorganiczne, jednak na dzień dzisiejszy nie ma wiarygodnych badań potwierdzających ich większą przyswajalność od soli organicznych. Wiadomo natomiast, że przyswajalnośc tlenków jest bardzo mała – moim zdaniem nie warto zawracać sobie kupnem takich preparatów głowy. Dla porównania przyswajalność cytrynianu wynosi ok. 90% , węglanu ok. 30%, podczas gdy tlenków tylko ok. 4%.

Tak więc jeśli Pani w aptece proponuje nam magnez w postaci tlenku magnezu, poprośmy o magnez w postaci organicznej (mleczan, cytrynian, asparaginian);-) .

Preparaty w których magnez występuje w postaci :

 • tlenku– Blumag jedyny,
 • węglanu– neomag kawa, stres, skurcz itd…
 • mleczanu– Maglek B6, Magne B6, MGB6, , Magvit B6
 • cytrynianu– Magnefar
 • asparaginianu – Filomag B6, Laktomag B6, Asmag Forte, Asmaag B
 1. Jaka jest zawartość kationów magnezu w jednej tabletce?

 Na opakowaniu często podana jest zawartość całego związku magnezu (np. tlenku magnezu) w 1 tabletce. Szukajmy, ile jest samych kationów magnezu, bo właśnie to jest rzeczywista wartość magnezu w produkcie i na to powinniśmy zwrócić uwagę (np. jedna tabletka pewnego magnezu zawiera 500 mg Magnesii lactate, co odpowiada 51 mg jonów magnezu. Dobowa dawka dobowa magnezu dla osoby dorosłej to 300-400 mg).

 1. Dodatek witaminy B6

Dodatek witaminy B6 jest dodatkowym atutem, ponieważ zwiększa skuteczność działania magnezu (jego wchłanianie i transport do komórek)o ok. 30%.-40%. Większość preparatów magnezowych ma już w swoim składzie ten dodatek.

 1. Postać dojelitowa, tabletka powlekana

Dzięki tej postaci zawartość tabletki chroniona jest przed działaniem soku żołądkowego, magnez uwalniany jest dopiero w jelicie cienkim, czyli tam gdzie jego wchłanianie jest najbardziej efektywne. (np. SLOW-MAG B6, Magvit B6)

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe kryteria,moje typy to  Magne B6 oraz Laktomag B6 . W Laktomagu magnez występuje w postaci oragnicznego wodoroasparaginianu, preparat zawiera aż 70 mg jonów magnezu i posiada dodatek witaminy B6. Co jeszcze mnie przekonuje to, że obydwa preparaty zarejestrowane są jako lek a nie suplement diety. Jeśli ktoś woli magnez w formie rozpuszczalnej wart polecenia jest MAGNESOL– w jednej tabletce znajduje się 150 mg magnezu w postaci cytrynianu, dla dzieci natomiast MAGSOLIT– syropek o smaku truskawkowym:-)

źródło:

„Preparaty magnezu” Anna Jabłecka, Katarzyna Korzeniowska, Anna Skołuda, Artur Cieślewicz

Zakład Farmakologii Klinicznej, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu FA R M AC J A W S P Ó Ł C Z E S N A 2011; 4: 29-32

3 thoughts on “Kupuj mądrze. Stres, przemęczenie, skurcze – który magnez wybrać?”

 1. Bardzo ciekawa strona,trafiłam na nią dzięki mydełkom które otrzymałam od dzieci w prezencie.Wielu ciekawych informacji nie wiedziałam mimo,że przeżyłam już ponad 55 lat ale nigdy nie jest za późno wiedzieć jeszcze więcej ,woelkie DZIĘKI.

 2. bardzo ciekawe informacje-dzięki.wreszcie mogę kupić dla mojej mamy coś przydatnego!czekam na nowe ciekawostki:)

 3. Bardzo przydatne informacje, teraz już wiem czym się kierować podczas wizyty w aptece, dzięki :-))

Komentarze są zamknięte.