Produkcja narkotyków z tabletek na katar?

Kiedy kolejny raz usłyszałam: „poproszę sudafed, nadmanganian, igłę i strzykawkę” wiedziałam już, że to nie przypadkowy zestaw… Okazało się, że z tych substancji w bardzo prosty sposób można wyprodukować narkotyk, metylokatynon,  będący pochodną amfetaminy. Znany jest on również  pod nazwami: jeff, kot, marcepan, metkat, miau, kicia. Skutki jego brania mogą być tragiczne. Ludzie, którzy kupowali taki zestaw, wyglądali podobnie jak Ci z filmiku zamieszczonego poniżej

Tabletki na katar (np. Sudafed, Acatar, Cirrus) zawierają w swoim składzie pseudoefedrynę. To właśnie ta substancja ma tu kluczowe znaczenie. Na forach internetowych roi sie od przepisów otrzymywania metkatynonu. Poniżej jeden z nich zamieszczony przez uzytkownika ksionc. Oczywiście przepis ma charakter wyłącznie informacyjny, przedstawiam go tylko jako ciekawostkę.

„Kupujesz sudafed i nadmanganian potasu w tabletkach (+ ocet i strzykawka 5ml, oraz strzykawka 50ml). Mielisz wszystkie tabletki sudafedu, oraz 3 tabletki nadmanganianu w jeb…y pył.Strzykawką 50 odmierzasz 40ml letniej przegotowanej wody i wlewasz to do szklanki. Strzykawką 5 ml odmierzasz 3ml octu, który dolewasz do szklanki. Zmielone tabletki wsypujesz do szklanki i przez chwile dobrze mieszasz. Roztwór odstawiasz dopóki wszytko nie przereaguje, tzn.  na dno nie osiądzie siętaki czarny syf. Trwa to ze 2-2,5 h. Przygotuj szklankę. Do strzykawki 50 wkładasz kłębek waty, którą tłoczkiem trochę ugniatasz. Wyjmujesz tłok, wlewasz roztwór, wkładasz i powoli naciskasz tłok, filtrujesz roztwór do szklanki. W szklance masz marcepan gotowy do picia.” Niektórzy podają go dożylnie.

Przy syntezie pojawiają się bardzo niebezpieczne zanieczyszczenia, np. mangan, który może powodować trwałe uszkodzenia niektórych struktur mózgowia i chorobę podobną do parkinsonizmu.

Na poniższym filmiku można zobaczyć jakie poczynia spustoszenie…

 

Leki na katar z pseudoefedryną właśnie z tego powodu w Czechach sprzedawane są na receptę.  Czarny rynek jednak sobie radzi. W Sudafed czy Acatar zaopatrują się w naszych południowych województwach ( w skali kraju województwa te generują aż 83% ilościowej sprzedaży tych produktów!). W Polsce są plany wprowadzenia przepisów o ograniczeniu liczby opakowań sprzedawanych jednej osobie.

 

Źródło:

  • Michał Safjański, Janusz Gołębiewski Zespół dw. z Przestępczością Narkotykową Wydziału Kryminalnego Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. „PRZESTĘPCZOŚĆ NARKOTYKOWA – PRODUKCJA NARKOTYKÓW Z LEKÓW ZAWIERAJĄCYCH PSEUDOEFEDRYNĘ”.
  • http://talk.hyperreal.info/metkatynon-tek-ogolnyt16067-48.html`

One thought on “Produkcja narkotyków z tabletek na katar?”

  1. Farmaceuci mogą odmówić sprzedania takiego „zestawu”, który jasno wskazuje na cel swojego przeznaczenia. Ja często spotykam się z:
    – 5 opakowań Acodinu/Antidolu poproszę.
    Rozmawialam nawet o tym kiedyś z farmaceutką w aptecznym okienku i stwierdziła, że ona sama często odmawia sprzedaży takich leków, które są wykorzystywane jako narkotyki/dopalacze, a kiedy klient jest wyjątkowo natrętny „sprawdza w systemie” i informuje go, że leków nie ma na składzie.

Komentarze są zamknięte.