Analiza składu podkładu ESTÉE LAUDER
19 stycznia 2015Maść wspomagająca leczenie AZS, łuszczycy i innych dermatoz
3 lutego 2015Dzisiaj pod lupą odżywki do paznokci Eveline :„Diamentowa” i „8w 1”. Odżywki te mają spore grono wielbicielek. Jesteście ciekawe, która z substancji odpowiada za twardnienie płytki paznokciowej? Czy jest bezpieczna?Warto przeczytać.
Po rozmowie z koleżanką, postanowiłam bliżej przyjrzeć się składowi tych odżywek. Problemy z paznokciami zmusiły ją do wizyty u dermatologa. Pani dermatolog po dokładnym obejrzeniu wszystkich paznokci, zapytała czy koleżanka przypadkiem nie stosuje właśnie odżywki Eveline. Trafiła w sedno i przy okazji wyznała, że z podobnym problemem zgłasza się do niej coraz więcej kobiet…
Odżywki Eveline mają spore grono wielbicielek. W sumie wcale się temu nie dziwię, podczas jej stosowania naprawdę widocznie poprawia się kondycja paznokci. Stają się mocne, twarde, nie łamią się.
- Która z substancji zawartych w odżywce tak widocznie poprawia stan paznokci?
Odżywka 8w1 : Butyl Acetate, Ethyl Acetate, Nirtocellulose, Phthalic Anhydride / Trimellitic Anhydride / Glycols Copolymer, Acetyl Tributyl Citrate, Isopropyl Alcohol, Aqua, Fomaldehyde (2%), Acetyl Triethyl Citrate, Stearalkonium Hectorite, Adipic Acid / Fumaric Acid / Phthalic Acid/ Tricyclodecane Dimethanol Copolymer, CI77891, N-Butyl Alcohol, Citric Acid, Diamond Powder.
Odżywka Diamentowa: Butyl Acetate, Ethyl Acetate, Nitrocellulose, Phthalic Anhydride/ Trimellitic Anhydride/ Glycols Copolymer, Acetyl Tributyl Citrate, Isopropyl Alcohol, Aqua (Water), Formaldehyde (2%), Acetyl Triethyl Citrate, Stearalkonium Hectorite, Adipic Acid/ Fumaric Acid/ Phthalic Acid/ Tricyclodecane Dimethanol Copolymer, CI 77891, N-Butyl Alcohol, Citric Acid, Diamond Powder.
Od razu Wam mówię, że to nie puder diamentowy, który znajduje się w jednej i drugiej odżywce na ostatnim miejscu w składzie;-)Moim zdaniem obecność tej substancji to jedynie chwyt marketingowy, absolutnie nic tu nie wnosi poza ładną nazwą.
Za twardnienie płytki paznokciowej odpowiada formaldehyde, obecny w recepturze w stężeniu 2%. Na pewno zetknęłyście się z tą substancją, a już na pewno z formaliną, formalina to właśnie 35-40% wodny roztwór formaldehydu.
Formaldehyd został sklasyfikowany jako substancja o działaniu rakotwórczym 3 kategorii. Jest na tyle agresywną substancją, że „zmusza” paznokcie do obrony. Tą obroną jest właśnie twardnienie płytki paznokciowej. Oczywiście twardnieją nie na zawsze, to pozorne wzmocnienie jest chwilowe, po zaprzestaniu stosowania odżywki mija, pozostawiając je bardzo często w jeszcze gorszym stanie. Często występującym problemem jest oddzielanie się płytki paznokcia, tak zwana onycholiza. Pod płytką paznokciową zbiera się powietrze, wyglądają jak zajęte grzybicą. Poniższe zdjęcie przedstawia początkujące stadium. Leczenie jest niestety dosyć długotrwałe.
Oczywiście nie u każdej osoby stosującej odżywkę takie zmiany muszą wystąpić, jednak zdarza się to dość często. Oczywiście wybór należy do Was, warto jednak by był on świadomy.
To przy okazji słówko o formaldehydzie w innych kosmetykach. W kremach, balsamach nie znajdziemy formaldehydu w czystej postaci. Jest to prawnie zabronione. Formaldehyd jest tak wyśmienitym konserwantem,że producenci obchodzą prawo, używając związków pochodnych, które zawierają „unieszkodliwiony” formaldehyd, czyli związków w których jest on częścią składową większych cząsteczek. Niestety, związki te są na tyle nietrwałe, że uwalnia się z nich czysty formaldehyd, szkodząc tak samo. Uwalniany formaldehyd działa silnie alergizująco i jest przyczyną szybszego starzenia się skóry.
Gdy kupuję kosmetyki zwracam uwagę czy w składzie nie mają pochodnych formaldehydu.
- Jakich substancji, będących pochodnymi formaldehydu unikać?
Diazolidinyl Urea, DMDM Hydantoin , 2-bromo-2nitropropane-1,3-diol (powszechnie używany konserwant w kosmetykach firmy Ziaja), Imidazolidinyl Urea (obecny w analizowanym niedawno podkładzie Estee Lauder).
- Czym zastapić odżywkę Evelline?
m.in. odżywkami bez formaldehydu firm Essie, Poshe, Sensique a także odżywką CITRA będącą bez-formaldehydową wersją NailTeka.
Warto zwrócić uwagę czy lakiery, których używamy, pozbawiane są formaldehydu. Lakiery wolne od tej substancji produkuje m.in. firma: Bell, Inglot,Golden Rose, Revlon, H&M
Jesli tamat Was zainteresował, poniżej linki do blogów kobiet, których dotknęły skutki uboczne stosowania odżywki:
http://fimejl.blogspot.com/2013/03/uwaga-utwardzacz-maybelline-bubel.html
http://modnieiurodnie.blogspot.com/2013/03/cudo-tez-ma-swoje-wady.html