Krok po kroku: mazidło na suchą, popękaną skórę
27 grudnia 2011Krok po kroku: mydło w płynie o zapachu gumy balonowej
30 grudnia 2011Wielokrotnie spotkałam się z opinią, iż zimą nie należy używać kremów nawilżających ze względu na dużą zawartość wody, która na mrozie na naszej buzi zamarza…czy rzeczywiście tak jest?
Oczywiście, że tak nie jest. Woda jest składnikiem niemal wszystkich kremów, pełni funkcję rozpuszczalnika. Po nałożeniu kremu na twarz woda z jej powierzchni odparowuje, nie zamarza:-) Po 10-15 minutach odparuje ok 90%, tak więc najlepiej posmarować buzię kremem kilkanaście minut przed planowanym wyjściem.
Jeśli temperatura oscyluje wokół zera nie musimy zmieniać naszego kremu, zwłaszcza jeśli czeka nas krótki pobyt na powietrzu. Cięższe zimowe kremy zaleca się osobom przebywającym dłuższy czas na mrozie, uprawiającym sporty zimowe. Niepotrzebne używanie zbyt ciężkich preparatów skutkuje utrudnieniem naturalnego mechanizmu parowania wody, rozszerzeniem naczyń krwionośnych oraz wpływa na zaburzenie naturalnych mechanizmów obronnych skóry. Dla cery tłustej, mieszanej, skłonnej do wyprysków i miejscowego nadmiaru sebum na duży mróz najlepiej wybrać krem półtłusty, pamiętając po powrocie o jego zmyciu i nałożeniu lżejszego kremu nawilżającego. Dla cery bardzo suchej na mróz, który jeszcze bardziej ją przesusza najbardziej odpowiedni będzie krem tłusty, tworzący „nieprzepuszczalną zaporę”, hamującą ucieczkę wody z głębszych partii skóry , dzięki takiej ochronie skóra nie przesuszy się ,pozostanie elastyczna i gładka. Podczas mrozu szczególną ochroną powinniśmy także otoczyć cerę naczynkową. Pamietajmy także, by specjalną ochroną otoczyć wrażliwą skórę naszych pociech i smarować ja kremem ochronnym przed wyjściem w mroźny dzień.
Godnym polecenia jest np. Babydream Wind- und- Wettercreme, aktualnie w Rossmanie kosztuje tylko 3,99 zł.
Jakie składniki powinien zawierać dobry krem na mroźną zimę?
Zimą buzię należy jednocześnie nawilżać i natłuszczać
- substancję wiążące wodę w naskórku, które wydłużają czas jego prawidłowego nawilżenia: kwas hialuronowy, gliceryna, jedwab, kolagen, elastyna, aminokwasy, mocznik, pantenol
- substancje natłuszczające : olejki roślinne np. ze słodkich migdałów, lniany, z pestek brzoskwini, z nasion papai ; masła roślinne np. masło shea, kakaowe, mango, kokosowe; wazelina; lanolina
- filtr przeciwsłoneczny
tak więc oprócz substancji nawilżających musi posiadać wyselekcjonowane związki tłuszczowe,dobrane do danego typu cery i filtr przeciwsłoneczny.