Chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt – analiza składów
19 lutego 2015Niezwykłe właściwości oleju z pestek dzikiej róży
12 marca 2015 Dlaczego warto zrobić własne mydło?
Największą zaletą jest oczywiście jest to, że mamy pełną kontrolę nad jego składem i jakością. To sami decydujemy jakich składników użyjemy i w jakiej ilości.
Mydła kupowane w sklepach to zestawy różnego rodzaju detergentów, spieniaczy, utwardzaczy, sztucznych barwników i sztucznych zapachów. często bywaja oparte na tłuszczach zwierzęcych. Natomiast naturalne, ręcznie robione, powstaje ze szlachetnych olejów roślinnych. Mydła marsylskie i kastylijskie dzięki dużej zawartości olejów roślinnych wspaniale nawilżają i natłuszczają. Można ich używac do higieny całego ciała. Świetnie nadają się również do prania, nawet niemowlęcych ubranek, a także do czyszczenia różnych powierzchni.
W jakie akcesoria musimy się zaopatrzyć?
- waga
- termometr
- garnek
- blender
- szklana bagietka
- 3 zlewki lub słoiki
- łyżka
- rękawiczki ochronne
- fartuch
- okulary ochronne
- folia spożywcza do przykrycia formy
- ręcznik do owinięcia formy
Uwaga: Do produkcji mydła nie należy stosować pojemników z cynku, cyny czy aluminium, najlepiej ze szkła lub stali nierdzewnej.
Czas na receptury:
Mydło marsylskie
- 795 g oliwy z oliwek
- 100 g wodorotlenku sodu
- 250 g wody destylowanej
Mydło kastylijskie
- 550 g oliwy z oliwek
- 160 g oleju palmowego
- 160 g oleju kokosowego
- 260 g wody destylowanej
- 120 g wodorotlenku sodu
A teraz wykonanie krok po kroku
- Do zlewki odważamy składniki tłuszczowe: oliwę z oliwek, a w przypadku mydła kastylijskiego: oliwę z oliwek, olej kokosowy i olej palmowy. Zlewkę umieszczamy w łaźni wodnej i ogrzewamy do momentu rozpuszczenia wszystkich składników. Zlewkę wyjmujemy z łaźni, kiedy jej zawartość osiagnie temp. ok 65 C.
- Teraz zabieramy się za przygotowanie roztworu wodorotlenku sodu. Pamiętajmy, że wodorotlenek sodu jest silnie żrącą substancją. W związku z tym powinniśmy ubrać fartuch ochronny i okulary. Do jednego naczynia odważamy wodę destylowaną, do drugiego naczynia wodorotlenek sodu. Naczynie z wodą umieszczamy w zlewie, tak dla bezpieczeństwa, na wypadek wylania. Ostrożnie wsypujemy wodorotlenek sodu do wody. Nigdy odwrotnie! Mieszamy szklaną bagietką do momentu całkowitego rozpuszczenia się wodorotlenku sodu. Temperatura roztworu wzrasta do ok. 80 C.
- Sprawdzamy temperaturę fazy olejowej i roztworu wodorotlenku sodu. Kiedy ęedzie zbliżona (ok 60- 65 C), fazę olejową przelewamy do garnka, w którym będziemy mieszać całą masę. Ostrożnie dodajemy przygotowany roztwór wodorotlenku sodu do naczynia z fazą olejową, delikatnie mieszając łyżką. Po chwili przechodzimy do mieszania blenderem. Znacznie przyspieszy to uzyskanie właściwej konsystencji- ciepłego budyniu.
- W kolejnym etapie dodajemy substancje zapachowe i innych dodatki. Gotową masę przelewamy do przygotowanej wcześniej formy.
- Formę zawijamy w ręcznik i odstawiamy na 24-48 godzin. Po tym czasie wyjmujemy mydło z formy i kroimy na kostki. Odstawiamy w chłodne miejsce. Teraz moje mydło leżakuję, przechodzi proces zmydlania i po 4-6 tygodniach będzie gotowe do użycia.