Krok po kroku: maść dla kobiet karmiących – do pielęgnacji brodawek
8 marca 2012Izotretynoina- substancja stosowana w leczeniu ciężkich odmian trądziku
11 marca 2012Skóra okolicy pieluszkowej Maluszka narażona jest na działanie niekorzystnych czynników, takich jak mocz i kał. Ponadto w wyniku ciągłego noszenia przez dziecko pieluchy, zostaje ograniczony dopływ powietrza do tej partii skóry. W efekcie jest ona często narażona na działanie wilgoci, co w konsekwencji może spowodować pojawienie się podrażnień i zaczerwienienia skóry.
Maść zawiera w swoim składzie tlenek cynku, który tworzy na powierzchni skóry niewidoczną barierę, chroniącą przed działaniem czynników zewnętrznych takich jak wilgoć, ponadto działa wysuszająco, bakteriobójczo, pomaga leczyć uszkodzoną skórę. Kompozycja pantenolu, oleju ze słodkich migdałów i vit E łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia. Euceryna, hascobaza i lanolina odbudowują barierę lipidową naskórka i podobnie jak tlenek cynku zabezpieczają skórę przed szkodliwymi czynnikami. Maść nie zawiera barwników i konserwantów. Ze względu na to, że jest to maść bezwodna, a faza olejowa została zakonserwowana witaminką E, możemy jej używać dłużej niż 2 tygodnie. Należy pamiętać by przechowywać ją w lodówce.
Składniki:
- euceryna – 15,0
- hascobaza – 5,0
- lanolina – 5,0
- olej ze słodkich migdałów- 3,0
- pantenol – 2,0
- tlenek cynku – 6,0
- vit E – 1,5
Sprzęt:
- waga
- pojemnczek lub zlewka
- łopatka do odważenia składników
- opakowanie na gotowy krem
- etykietka
Wykonanie:
- do zlewki odważam określoną ilość euceryny, hascobazy i lanoliny. Całość dokładnie mieszam.
- dodaję tlenku cynku i ponownie dokładnie mieszam.
- W ostatnim etapie dodaję oleju ze słodkich migdałów, pantenolu i vit E i kolejny raz wszystko dokładnie mieszam.
- gotowa maść z 16% zawartością tlenku cynku
Moim zdaniem maść z dużą zawartością tlenku cynku najlepiej stosować, gdy już pojawi się zaczerwienienie, podrażnienie. Profilaktycznie natomiast lepiej wybrać delikatny krem nawilżająco- natłuszczający. Co jeszcze można zrobić, by zmniejszyć ryzyko powstania podrażnień? Pupę najlepiej oczyszczać pieluszką tetrową, namoczoną w ciepłej wodzie, a chusteczki nawilżające zarezerwować na wyjątkowe okazje: spacer, podróż…zawierają bowiem bardzo często substancje, mogące podrażniać delikatną skórę dziecka. Należy też jak najczęściej wietrzyć pupę Maleństwa i dbać o to, by przed założeniem pieluszki skóra nie była wilgotna.